"Фортеця Варна"

Не так далеко від Головного входу, зовсім поруч того місця, де був Дідинець — літня резиденція графів Браницьких — на невеликому круглому "острівці", оточеному неглибокою канавою, здіймаються дві ніби напівзруйновані скелі. Через "рів" перекинуто арочний місточок. Це і є архітектурна паркова споруда, що називається — "Фортеця Варна".

Її спорудили в 1829 році на честь взяття російськими військами фортеці у місті Варна під час болгаро-турецької війни 1828-1829 років, у якій брали участь син та зять графа Браницького, визволяючи братній болгарський народ від османського ярма.

В ті далекі роки "Фортеця Варна" мала дещо інший вигляд: канаву, тобто "рів", наповнювали водою, скелі були обтягнені залізним обручем, а у ніші між скелями на камені стояла бронзова скульптура жінки-молочниці з глечиком. Є відомості, що її привезли сюди саме з Болгарії.

Поруч із "Варною" був збудований зацементований басейн.

На жаль, майже не розшукано документальних матеріалів щодо цієї паркової композиції, а наявні містять певні протиріччя. Звичайно, прихований зміст споруди можна витлумачити так: справжня фортеця Варна у далекій Болгарії міцно затиснена, ніби обручем, переможною російською армією. І турки-османи вже не збиткуються над болгарськими селянками...

Але, повторюємо, — це лише домисел авторів, які вірять, що колись "Фортеця Варна" в прекрасній "Олександрії" знову відродиться, що так само шумітимуть над нею пишними кронами віковічні дерева.

  • Коментарі
  • Facebook

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Наверх