Помилка
  • XML Parsing Error at 1:48. Error 70: SYSTEM or PUBLIC, the URI is missing

Колона Суму — Тріумфальна колона — Колона Пелікана

Там, де сходяться разом чотири паркові алеї — Головна, Березова, Соснова і алея Кохання, височить помітна архітектурна споруда, яка належить до традиційних у класичних парках минулих століть. Її висота, щоправда, не надто вражає на тлі розрослих угору стовбурів навколишніх дерев, вона становить лише 6,5 метрів: два східці, п'єдестал і сама колона з капітеллю композитного ордера, що об'єднує елементи іонічного та корінфського ордерів.

Старожили Білої Церкви розповідали, ніби зверху на капітелі колони було вирізьблене з каменю гніздо хижого птаха з великим дзьобом. "... Пелікан сидить, своїх діток годуючи, милість батьківську виявляючи",— писав у своїх нотатках Я. Ліппоман, розповідаючи про красу побаченої ним "Олександрії". Нотатки вийшли друком у Вільно в 1832 році, отже, їх авторові можна з певністю довіряти. Описана скульптурна композиція символізувала споконвічну ідею створення сім'ї, виховання дітей і сумування за скороминущим земним, життям.

Ця паркова споруда в останні десятиліття відома відвідувачам під назвою — "Колона Суму".

Існували версії, що колону встановили після 1796 року, коли Браницькі відійшли від царського двору, позбулися багатьох придворних привілеїв, і графиня Олександра вирішила "бути краще першою на Росі, ніж останньою на Неві". А дехто стверджував, ніби дата встановлення споруди — рік 1861-й. Тоді відбулося скасування кріпосного права, поміщики втратили дармову робочу силу та й, мовляв, засумували...

Звісно, все це лише здогадки. Є, правда, ще одна: цілком можливо, що споруда, про яку мовиться, взагалі і не "Колона Суму". Бо вона скоріше нагадує "Тріумфальну колону", схожу на колону "Кінець світу" в Павлівському парку під Санкт-Петербургом у Росії. Адже в романтичних парках XVIII століття на згадку про сумні або трагічні події, здебільшого, встановлювали зовсім інші "колони суму" — із надламаними чи зрізаними верхівками, що символізувало крах життя, загибель якихось надій.

Після проведення реставраційних робіт, споруді повернено первісний вигляд та первісну назву — "Колона Пелікана".

  • Коментарі
  • Facebook

You have no rights to post comments

Наверх