Музей древнього парку

Ажурна брама огорожі "Олександрії" милує око з боку Сквирського шосе. Якщо зайти до парку саме звідси, то вдалині відразу помітно старовинний будинок під темно-зеленим двосхилим бляшаним дахом. До нього ведуть дві затишні алеї — Дібровна, що стрімко пролягла між віковічних дубів, і прохолодна, тіниста, вічнозелена Ялинова.

Детальніше: Музей древнього парку

Про те, що втрачено безслідно, та про сьогоднішнє — нове

До 1917 року, при графах Браницьких, "Олександрія" була не такою вже й великою за площею: власне, паркова частина простягалася від нинішнього господарського в'їзду (прямого шляху, що перетинає віковічну діброву) й до сучасної "Ротонди".

Детальніше: Про те, що втрачено безслідно, та про сьогоднішнє — нове

Палієва гора

Південно-західна частина "Олександрії", здається, є найбільш мальовничою, таємничою навіть зачарованою. Тут же знаходиться й найвище місце парку — Палієва гора.

Детальніше: Палієва гора

Ангел, який благословляє красу

Спорудження цього пам'ятника присвячено 200-літтю заснування парку "Олександрія", і його встановлено у настільки вдало вибраному місці, що невелику бронзову скульптуру видно фактично з кожної із центральних алей.

Детальніше: Ангел, який благословляє красу

Китайський місток

Рідко в якому ландшафтному парку, створеному наприкінці XVIII століття, не було одного або й кількох містків. Є вони і в "Олександрії". Один із них називається — Китайський.

Детальніше: Китайський місток

"Фортеця Варна"

Не так далеко від Головного входу, зовсім поруч того місця, де був Дідинець — літня резиденція графів Браницьких — на невеликому круглому "острівці", оточеному неглибокою канавою, здіймаються дві ніби напівзруйновані скелі. Через "рів" перекинуто арочний місточок. Це і є архітектурна паркова споруда, що називається — "Фортеця Варна".

Детальніше: "Фортеця Варна"

Колонада "Луна"

В "Олександрії" Велика галявина, що є композиційним центром парку, займає площу понад десять гектарів, і на ній щосезону буяє близько трьохсот видів різноманітних трав. Із усіх куточків галявини видно чималу загадкову споруду: рядок білосніжних колон, двоє дверей, які закривають таємничі кімнати.

Детальніше: Колонада "Луна"

Озеро Діани

До двох високих столітніх осокорів з товстелезними стовбурами, що ростуть на південній околиці перлини парку — Великої галявини — в'ється вузенька стежина, протоптана в соковитому різнотрав'ї.

Детальніше: Озеро Діани

Таємничий "Острів"

Як приємно чарівної місячної ночі самому (або з дружиною чи коханою) піти прогулятися в "Олександрію", а вже в парку зійти до Росі, поминути романтичні "Руїни" й попрямувати ще трохи далі, де арочний місток з’єднує південну околицю Великої галявини з невеликим "острівцем" на березі річки, який невідомо чому іноді називається "Золотий колос".

Детальніше: Таємничий "Острів"

"Руїни"

Відвідуючи "Олександрію" вперше і потрапивши до паркової споруди "Руїни", будь-хто, невтаємничений, відразу ж подумає, що перед ним зруйновані часом та негодами стара вілла, будинок чи навіть невеликий ошатний палац, який височів колись на греблі, віддзеркалюючись у плесі Лазневого ставка. Цю споруду помітно з багатьох видових точок парку. Можна помилуватися нею і з човна, пропливаючи мимо по Росі, й з протилежного зарічанського берега.

Детальніше: "Руїни"

Ротонда

Ідучи прямо від Головного входу заглиблюєшся в стару частину парку. Коли дерева стоять без листя, то відвідувач відразу ж помітить невеликий круглий майданчик, у східному боці якого видніється напівкруглій павільйон, висотою понад десять метрів і десь стільки ж довжиною по фасаду. Це — "Ротонда" реставрована в 1961 році.

Детальніше: Ротонда

Колона Суму — Тріумфальна колона — Колона Пелікана

Там, де сходяться разом чотири паркові алеї — Головна, Березова, Соснова і алея Кохання, височить помітна архітектурна споруда, яка належить до традиційних у класичних парках минулих століть. Її висота, щоправда, не надто вражає на тлі розрослих угору стовбурів навколишніх дерев, вона становить лише 6,5 метрів: два східці, п'єдестал і сама колона з капітеллю композитного ордера, що об'єднує елементи іонічного та корінфського ордерів.

Детальніше: Колона Суму — Тріумфальна колона — Колона Пелікана

Головний вхід в парк Олександрія

Усякий старовинний парк запам'ятовується відвідувачам не стільки красою рукотворних краєвидів, як своїми парковими декоративними спорудами. Найпершою серед них є Головний вхід, який органічно вписується в майдан, утворений бульваром 50-річчя Перемоги (хочеться вірити, що цій жвавій міській магістралі колись таки повернуть назву — Олександрійський бульвар, бо ж до революції ця вулиця так і називалася - Олександрійською).

Детальніше: Головний вхід в парк Олександрія

Наверх