Помилка
  • XML Parsing Error at 1:48. Error 70: SYSTEM or PUBLIC, the URI is missing

Меморіальний комплекс "Парк Слави”

Комплекс присвячений радянським та чехословацьким воїнам, які загинули в районі Білої Церкви в 1941 1945 роках. Відкритий в 1975 році. Тут спочивають воїни з розкиданих по різних районах міста поховань: майдану Волі, залізничного вокзалу, парку Олександрія, Заріччя, тощо. Сотні прізвищ радянських, чеських та словацьких воїнів вже встановлено, десятки залишаються невідомими, та пам'ять про подвиг вічно житиме в серцях білоцерківців.

Пам'ятнмй знак “Скорботна мати”

Споруджений на честь визволителів міста, та спомин про сотні наших співвітчизників, закатованих в роки минулої війни. Протягом 1941- 1943 років гітлерівськими окупантами в м Білій Церкві було знищено майже 45 тисяч радянських  військовополонених, партизан, підпільників, цивільних жителів міста і району.

На кургані також поховані 122 воїни 232-ї  та 340-ї стрілецьких дивізій, які загинули в районі ''Горбатого’' мосту.

Пам’ятний знак - “Танк Т-34”

На світанку 4 січня 1944 року першим до міста увірвався екіпаж танку Т-34 лейтенанта Костянтина Турчанінова, якого було смертельно поранено.

Одну з вулиць міста назвали його іменем.

Пам’ятний знак - “Танк Т-34” - встановлений до 25-річчя Перемоги на в’їзді до Білої Церкви. Бойову машину, яка дійшла до Праги й Берліна, танк Т-34 1943 р. випуску, передало місту Київське танкове училище.

Пам’ятний знак командного пункту 232-ї стрілецької дивізії

Звільнивши місто дивізія з боями дійшла до Берліна. Пам’ятний знак відкрито 9 травня 1970 року.

Музей народного подвигу (діорама бою на Січневому прориві) ПТУ №13

Гордістю музею є діорама "Січневий прорив", присвячена звільненню міста Білої Церкви. Визволення міста було розпочато вранці 1 січня 1944 року. Жорстокі бої з перемінним успіхом точилися до 4 січня.

Зокрема, відома висота у передмісті Білої Церкви 208,4, звідки добре проглядалися всі стратегічні пункти, кілька разів переходила з рук в руки.

Більше п’ятдесяти спогадів фронтовиків-ветеранів Великої Вітчизняної війни записані краєзнавцями музею. Завдяки листуванню вдалося зібрати багато інформації про наших земляків - воїнів Великої Вітчизняної - та їхні бойові подвиги.

Пам’ятний знак на висоті 208,4м

Встановлений на честь радянських та чехословацьких воїнів, що загинули при звільненні міста в період з 3-го по 4-е січня 1944 р.

Вороги розташували тут спостережний пункт, і радянські війська не могли звільнити місто.

Тоді воїни Радянської Армії, чехи та словаки, підійшли з тилу - від Трушків через р. Рось та через парк “Олександрія”. Коли був знищений пункт спостереження, була звільнена Біла Церква.

Краєзнавчий музей

Тут постійно діє тематична виставка «Є в пам’яті миттєвості війни», присвячена подіям Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., що відбувалися на території Білоцерківщини.

Документи радянського уряду особисті речі учасників подій, фотодокументи, знахідки з місць боїв, документальні свідчення про методи окупаційної політики: депортація білоцерківської молоді до Німеччини, існування в місті двох таборів для військовополонених, жорстокі репресивні заходи до мирного населення міста.

В розділі «Білоцерківщина очима німецького офіцера» вміщено ксерокопії фотографій білоцерківців в окупованому місті.

Музей бойової слави СЗОШ №12

Виставковий зал музею складається з 21-го розділу. 5 з них про Білу Церкву в роки війни, 4 розділи присвячені ветеранам Великої Вітчизняної віини.

У розділі “Герої Білоцерківщини” прикладом патріотизму, мужності і відваги є Герої Радянського Союзу, які жили та працювали в Білій Церкві. Серед них і Людмила Павліченко, наша землячка, студентка Київського державного університету, і яка ще на початку війни добровільно пішла на фронт і пройшла шлях від Севастополя до Берліна.

Всього Людмила знищила більше трьохсот фашистів.

За мужність і відвагу 25 жовтня 1943 року їй було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Пам’ятний знак – «Літак»

Встановлений в 1981 р. поблизу трьох вулиць, названих на честь радянських воїнів-пілотів - Марини Раскової, Валентини Гризодубової та Сігізмунда Леваневського, які брали участь в боях при визволенні міста під час Великої Вітчизняної війни.

Наверх