Склади

Склади - приклад класицизму в господарчих, функціональних спорудах. Монументальність і ошатність, нехарактерна і, здавалось би, зайва при такому утилітарному призначенні їх, очевидно, пояснюються розташуванням на головній вулиці міста, про красу якого дбали його власники. Будівля двоповерхова з цокольним поверхом, оштукатурена. В плані це витягнутий зі сходу на захід прямокутник довжиною понад 100 метрів. Входи акцентовані витягнутими від будівлі двоколонними портиками з торців і чотириколонним на головному фасаді. Ордер тосканський. Зовні будівля вирішена простими, лаконічними формами: на великих площинах стін фасадів рідко розміщені невеликі віконні отвори, фасади розчленовані горизонтальними тягами. В інтер'єрі по повздовжній осі розміщені дерев'яні опори з консолями, які підтримають перекриття. Монументальності досягнуто лаконічністю форм, виразністю портиків, особливо центрального, чотириколонного, який виходить на магістраль (давня назва - Олександрійська), що сполучає центр міста з парком "Олександрія".

Гр. Браницькі були великими експортерами зерна в Європу. Склади зерна мали в Києві й Одесі. Так, київський був триповерховим кам'яним будинком на березі Дніпра. В 1845 році в нього засипали 6000000 пудів зерна. Але, як би ще недавно сказали, "архітектурними надмірностями" вирізнився саме білоцерківський його товариш.

В 1927 році, коли селекційна станція пристосовувала приміщення "складів" під елеватор, на головному фасаді була змонтована установка для подачі зерна, що помітно зіпсувало його. Та це півбіди: фасад можна відновити. Непоправним лихом стала навколишня забудова, яка закрила пам'ятку з боку магістралі.

  • Коментарі
  • Facebook

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Наверх