Помилка
  • XML Parsing Error at 1:48. Error 70: SYSTEM or PUBLIC, the URI is missing

Поштова станція

Поштова станція збудована на стику старої і нової частини міста, очевидно, в 1825-30 роках, коли створювався регулярний поштовий зв'язок Москва - Одеса. Саме в березні останнього Український поштамт доповідав Київському військовому губернаторові про відкриття замість тимчасової постійної повітової поштової експедиції. Поштові правила вимагали від експедиції "задля уникнення зволікання" тримати день і ніч три-чотири готових до відправки запряги коней і двох поштарів "в усьому одягнутих".

Можемо припустити, що збудована Поштова станція за типовим проект. У "Всезагальній історії архітектури" про цей період пишуть, що "помітне поширення одержало будівництво за зразковими проектами, яке обумовило одноманітність міської забудови і ствердило державний стиль епохи".

Комплекс, який лежить обіч однієї з головних магістралей міста, - надзвичайно цінна пам'ятка архітектури. В ньому поштовий будинок, готель, ямська, стайня, кузня, сарай для фуражу, житловий будинок доглядача. Поштовий будинок, готель, ямська складають одне ціле в стилі класицизму, утворюючи курдонер. Допоміжні споруди із західної сторони.

Поштовий будинок одноповерховий по центру і двоповерховий з країв, закінчують об'єм чотириколонні портики тосканського ордера. Інші будівлі одноповерхові. Усі вони, крім кузні, змурованої з місцевого бутового каменю, цегляні. Шкода, що станція взята запізно (Постанова РМУРСР від 6.09.1979р.) під охорону, через що тут з'явилися будівлі, які порушують цілісність комплексу. В готелі пошти перебував Т.Г. Шевченко, про що говорить пам'ятна дошка на його стіні. В повісті "Прогулянка з задоволенням і не без моралі" він описує свій приїзд до Білої Церкви, де спинився спочатку в т. зв. "заїзді", який виконував спрощену роль поштового двору. Але більш комфортна поштова станція на той час уже полічила його дні. До слова, в приміщеннях колишнього заїжджого двору по вул. Ярослава Мудрого після революції був пологовий будинок, а потім магазин, знесений при розширенні території ВАТ "Білоцерківсільмаш".

  • Коментарі
  • Facebook

You have no rights to post comments

Наверх