Білоцерківська гімназія

Білоцерківська гімназія збудована в 1843 році. Граф Вл. Браницький виявив благодійність, запропонував міністерству освіти приміщення під гімназію, якщо уряд погодиться перевести її з Вінниці. Тамтешня будівля учбового закладу була аварійна, і заперечень не було. Граф поставив умову, що надане приміщення буде в розпорядженні уряду допоки використовуватиметься за домовленістю, а "закриють гімназію - я в ньому завод влаштую". Пересторога, треба сказати, не зайва: після повстання 1863 року військові добивалися закриття гімназії як "розсадника польського духу".

Гімназійний комплекс складався з трьох корпусів: головного триповерхового, в якому були класи на 159 учнів (випускний - сьомий клас), бібліотека, фізичний кабінет і квартира інспектора, та двох двоповерхових філій, де розміщалися закриті заклади. Учні здебільше мешкали при гімназії. Граф був попечителем її, його коштом провадилися ремонти і утримувалися до двадцяти учнів з бідних родин. Відкрилася гімназія 1847 року.

Головний корпус аграрного університету (до 1985 року - сільськогосподарського інституту, який успадкував гімназіальні споруди) побудований в 30-і роки XX ст. за проектом архітектора А. Кобелєва. Ця будівля багато в чому визначає сприйняття забудови Соборного майдану.

Триповерхова, асиметрична, цегляна споруда, яка складається з двох прямокутних об'ємів і наріжної вставки, вона має цікаво вирішені фасади з використанням класичної ордерної системи. Головний фасад (наріжна частина) підкреслений чотириколонним портиком в стилі "радянського неокласицизму".

Білоцерківська гімназія

  • Коментарі
  • Facebook

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Наверх