Помилка
  • XML Parsing Error at 1:48. Error 70: SYSTEM or PUBLIC, the URI is missing

Зимова резиденція графів Браницьких

Головний в’їзд до Зимової резиденції Браницьких

Зимова резиденція графів Браницьких побудована в кінці XVIII - на початку XIX ст. на березі Росі на захід від Замкової гори. З її ансамблю зберігся лише зимовий палац. В кінці 1970 років другий флігель та стайні були знесені через аварійний стан. Прикро, але не можна не рахуватися з реаліями: коштів на ремонт бракувало, а будівлі, зокрема флігель, в якому містилися районні організації, могли завалитися щохвилини. Після виселення з них установ сталася пожежа, після якої основні конструкції стали цілком непридатні.

Детальніше: Зимова резиденція графів Браницьких

Будинок дворянського зібрання

Будинок дворянського зібрання

Будинок дворянського зібрання - іще одна чудова пам'ятка архітектури, так само дерев'яна, обтинькована, двоповерхова (не по всій довжині), прямокутна в плані з утопленою центральною частиною, декорована колонадою з десяти колон доричного ордера. Разом із Зимовим палацом вони створювали цікавий архітектурний ансамбль, в який вписаний невеличкий сквер.

Детальніше: Будинок дворянського зібрання

Зимовий палац

Зимовий палац

Зимовий палац займає центральне місце в ансамблі і розташований в глибині курдонера. Це дерев'яна двоповерхова обтинькована споруда в стилі класицизму. Головний фасад прикрашений чотириколонним портиком і іонійським ордером. Будівля прямокутна в плані. Строгість, простота і стриманість форм не применшують його сприйняття. Можливо, в ньому вже читаються риси занепаду класицизму в архітектурі цивільних будівель. Палац стоїть на території колишнього будинку старости.

Детальніше: Зимовий палац

Білоцерківська гімназія

Білоцерківська гімназія

Білоцерківська гімназія збудована в 1843 році. Граф Вл. Браницький виявив благодійність, запропонував міністерству освіти приміщення під гімназію, якщо уряд погодиться перевести її з Вінниці. Тамтешня будівля учбового закладу була аварійна, і заперечень не було. Граф поставив умову, що надане приміщення буде в розпорядженні уряду допоки використовуватиметься за домовленістю, а "закриють гімназію - я в ньому завод влаштую". Пересторога, треба сказати, не зайва: після повстання 1863 року військові добивалися закриття гімназії як "розсадника польського духу".

Детальніше: Білоцерківська гімназія

Поштова станція

Поштова станція збудована на стику старої і нової частини міста, очевидно, в 1825-30 роках, коли створювався регулярний поштовий зв'язок Москва - Одеса. Саме в березні останнього Український поштамт доповідав Київському військовому губернаторові про відкриття замість тимчасової постійної повітової поштової експедиції. Поштові правила вимагали від експедиції "задля уникнення зволікання" тримати день і ніч три-чотири готових до відправки запряги коней і двох поштарів "в усьому одягнутих".

Детальніше: Поштова станція

Костел Іоана Предтечі

Костел Іоана Предтечі

Костел Іоана Предтечі закладений 1796 року, закінчений будівництвом 1812 року. Стоїть на Замковій горі, пам'ятці археології. Будівля цегляна, хрестовидна в плані, з напівкруглою апсидою, однокупольна з двома башточками-дзвіницями, в одній з яких - західній - розміщений годинник-куранти. Свого часу був такий і в другій. Урочистий головний фасад, який замикає вулицю Ярослава Мудрого, акцентований портиком з чотирьох колон коринфського ордера. Підхід до нього - сходи з граніту, реставровані в 1980-х роках. Уміли будівничі минулого вибирати місце для культових споруд. Поставили костел на високій горі, органічно вписавши в мальовничий навколишній пейзаж. Вдалішого місця в Білій Церкві нема. Пізнішими забудовами з деяких точок види на костел закриті, що завдало шкоди цьому дивовижному пам'ятникові архітектури. А раніше своєю пишнотою костел домінував на місцевості. Велику цінність становлять інтер'єри споруди, представлені витонченими ліпними прикрасами.

Детальніше: Костел Іоана Предтечі

Церква Марії Магдалини

Церква Марії Магдалини - цікава архітектурна споруда - посідає панівну точку в зарічній частині міста. Храм був зведений в 1843 році, кошти на будівництво святині виділив Владислав Браницький. Церква розташовується за межами історичного центру Білої Церкви. Вона має візуальні зв'язки, добре видима з боку в'їзду в місто з Таращанського напряму, і звичайно не випадково - від Преображенського собору. При настоятелі О.В. Залізницькому в церкві зроблений цікавий розпис інтер'єрів, що збільшило емоційне навантаження на молільників. Дещо пізніше відремонтована дзвіниця і барабан з банею на храмі, а також побудована каплиця.

Храм був зведений в 1843 році, кошти на будівництво святині виділив Владислав Браницький. Церква розташовується за межами історичного центру Білої Церкви.

Торгові ряди

Торгові ряди (є ще й інша назва Гостинний двір) збудовані за порівняно короткий час 1809-1814 p.p. Деякі архітектурні документи відносять будівництво їх на кінець XVIII ст. Припускають, що тоді були закладені підмурівки цієї споруди, яка мала важливе значення для формування забудови Білої Церкви: на прилеглих до неї територіях виросли одно та двоповерхові будівлі житлового, торгового та громадського призначення.

Детальніше: Торгові ряди

Преображенський собор

Преображенський собор

Преображенський собор (роки будівництва 1833-39) освячений 24 вересня 1839 року митрополитом Київським Філаретом. Його фундатор гр. О. Браницька померла 1838 року й захоронена в ньому ще неосвяченому. Передчуваючи близьку кончину, 6 серпня вона склала духівницю, в якій, зокрема заповіла, що "маючи повсякчасним правилом по-батьківському допомагати селянам в правильних і незалежних від недбальства їх потребах, із капіталів одеського комерційного банку призначено 1000000 рублів асигнаціями, залишаючи їх недоторканими, з тим щоб одержувані з них відсотки по 40000 рублів щороку були вживані на добробут селян", а також, "бажаючи бути корисною стражденним від хвороб, і тим вшанувати померлого чоловіка, вона доручає синові Владиславові Ксаверовичу влаштувати поблизу м. Біла Церква богоугодний заклад на 40 ліжок на правилах сестер-жалібниць під назвою Ксаверівської лікарні... щороку 100000 рублів видавати сестрам-жалібницям на їх утримання".

Детальніше: Преображенський собор

Склади

Склади Браницьких

Склади - приклад класицизму в господарчих, функціональних спорудах. Монументальність і ошатність, нехарактерна і, здавалось би, зайва при такому утилітарному призначенні їх, очевидно, пояснюються розташуванням на головній вулиці міста, про красу якого дбали його власники. Будівля двоповерхова з цокольним поверхом, оштукатурена. В плані це витягнутий зі сходу на захід прямокутник довжиною понад 100 метрів. Входи акцентовані витягнутими від будівлі двоколонними портиками з торців і чотириколонним на головному фасаді. Ордер тосканський. Зовні будівля вирішена простими, лаконічними формами: на великих площинах стін фасадів рідко розміщені невеликі віконні отвори, фасади розчленовані горизонтальними тягами. В інтер'єрі по повздовжній осі розміщені дерев'яні опори з консолями, які підтримають перекриття. Монументальності досягнуто лаконічністю форм, виразністю портиків, особливо центрального, чотириколонного, який виходить на магістраль (давня назва - Олександрійська), що сполучає центр міста з парком "Олександрія".

Детальніше: Склади

Наверх